نتانیاهو دستگیر و نسل‌کشی مردم غزه متوقف شود

وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی از دادگاه کیفری بین المللی (لاهه) خواست نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را به جرم نسل‌کشی مردم فلسطین در نوار غزه بازداشت کند.

به گزارش متادخت، «نالدی پاندور» وزیر روابط و همکاری های بین المللی (وزیر امور خارجه) آفریقای جنوبی با انتشار یادداشتی در روزنامه «ساندی‌تایمز انگلیس» با تیتر «نتانیاهو را دستگیر و نسل‌کشی غزه را متوقف کنید» ضمن دفاع از حق مقاومت مردم فلسطین علیه اشغال‌گری صهیونیست‌ها و برشماری جنایت‌های رژیم صهیونیستی در نوار غزه تأکید کرد که قوانین بین المللی باید در جنگ غزه اعمال شود و تلاش‌ها برای دستیابی به صلح عادلانه و پایدار باید تشدید شود.

ترجمه کامل مقاله خانم «نالدی پاندور» در ادامه می‌آید:

مردم فلسطین برای مدت طولانی از حق انسانی خود و برخورداری از آزادی هایی که ما در آفریقای جنوبی برای آن سخت جنگیدیم، محروم بوده اند. این حقوق متعلق به برخی نیست و به برخی دیگر نیز اختصاص ندارد.

ما خشم خود را نسبت به جنایات جنگی در فلسطین، به ویژه هدف قرار دادن غیرنظامیان که بسیاری از آنها کودکان بی گناه هستند و همچنین تخریب زیرساخت های غیرنظامی، مدارس سازمان ملل، و تقریباً نیمی از بیمارستان های غزه، ابراز کرده‌ایم. حتی در تاریک ترین روزهای آپارتاید (تبعیض نژادی)، ما در معرض بمباران هدفمند بیمارستان ها، مدارس یا ساختمان های مسکونی نبوده ایم. آپارتاید آفریقای جنوبی در طول چندین دهه برای ما وحشتناک بود، اما صحنه‌هایی که در غزه شاهد آن هستیم، نوع دیگری از ظلم است.

مردم عادی در سراسر جهان، از جمله یهودیان به صراحت اعلام کرده اند که این جنایات به نام یهودیان نبوده است، صدها هزار نفر برای ابراز همبستگی با مردم فلسطین به خیابان ها آمدند.

چندین دولت متعهد به حمایت بی قید و شرط از اسرائیل شده اند. حتی حمایت های مالی و مادی از جمله تسلیحات ارسال می کنند و در نتیجه به طور بالقوه به جنایاتی که اسرائیل مرتکب شده است، کمک می کنند.

آنها با پاسخگو نکردن اسرائیل در قبال نقض مداوم حقوق بین‌الملل، به اسرائیل این جرأت را می‌دهند که بدون مجازات، به اقدامات خود ادامه دهد و نظم حقوقی عادلانه بین‌المللی را تضعیف کند. آخرین نقض هنجارهای بین‌المللی توسط اسرائیل که کشتار عمدی غیرنظامیان از جمله کودکان بوده است، ضمانت اعمال فوری تحریم تسلیحاتی علیه اسرائیل را مطرح می نماید.

صلح عادلانه و پایدار نه از طریق توسل به زور توسط قدرت اشغالگر و نه از طریق مقاومت مسلحانه فلسطینیان حاصل خواهد شد. با این حال، یک صلح عادلانه و پایدار مستلزم آن است که سازمان ملل و جامعه بین‌المللی اطمینان حاصل کنند که مصونیت از مجازاتی که اسرائیل و رهبران آن دهه‌ها تحت آن اقدام کرده‌اند، پایان خواهد یافت.

دادستان دیوان بین المللی کیفری تحقیقات خود را درباره وضعیت فلسطین آغاز کرده است. ما از دادستان می خواهیم که تحقیقات را تسریع بخشد و نقض سه جنایت از چهار جنایت، تحت صلاحیت دیوان بین المللی کیفری را بررسی کند: جنایات جنگی، جنایات علیه بشریت و نسل کشی. ما انتظار داریم که احکام دستگیری برای کسانی که بیشترین مسئولیت را دارند، طبق اصول و مسئولیت برتر ICC اجرا شود. این موارد شامل بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و برخی از اعضای کابینه وی می شود. عدم انجام این کار بدبینی فزاینده ای را تشدید می کند که قوانین بین المللی به طور گزینشی برای اهداف سیاسی اعمال می شود.

ویرانگری درگیری کنونی به خوبی مستند شده و هولناک است. با توجه به وخامت اوضاع، آفریقای جنوبی بارها خواستار آتش‌بس فوری و فراگیر شده است که اجازه می‌دهد تا تمامی کریدورهای بشردوستانه برای اعطای کمک‌های ضروری و خدمات اساسی به مردم غیرنظامی غزه باز شوند.

در ۲۷ اکتبر، آفریقای جنوبی به همراه بیش از دو سوم اعضای مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواستار آتش بس فوری شدند. این اقدام نادیده گرفته شده است.

اقداماتی که ما هر روز از سوی اسرائیل شاهد آن هستیم، نقض حقوق بین الملل از جمله منشور سازمان ملل متحد، کنوانسیون ژنو و پروتکل های آن است. حماس در حملات خود به غیرنظامیان و گروگان گیری غیرنظامیان نیز قوانین بین المللی را نقض کرده است و ما خواستار آزادی گروگان ها شده ایم.

حقوق بین‌الملل بشردوستانه شامل تعهد به هدف قرار دادن ندادن جمعیت غیرنظامی و مسئولیت محافظت از غیرنظامیان در درگیری‌های مسلحانه است. طبق کنوانسیون ژنو، بیمارستان ها باید محافظت شوند. در ماده ۱۲ به صراحت ذکر شده است: واحدهای پزشکی باید همیشه مورد احترام و حفاظت باشند و نباید مورد حمله قرار گیرند.

در ماده ۱۴ نیز قاطعانه ذکر شده است: گرسنگی دادن به غیرنظامیان به عنوان روش مبارزه ممنوع است. بنابراین حمله، تخریب، حذف یا غیر قابل استفاده نمودن ملزومات ضروری برای بقاء مردم غیرنظامی مانند مواد غذایی، مناطق کشاورزی برای تولید مواد غذایی، محصولات زراعی، دام، تاسیسات و تجهیزات آب آشامیدنی و آبیاری ممنوع است. با بی توجهی کامل به کنوانسیون ژنو، بمباران های اسرائیل در سراسر نوار غزه طی پنج هفته گذشته ادامه یافته و تشدید شده است. برای اینکه حقوق بین الملل از اعتبار لازم برخوردار باشد، باید به طور یکسان و نه گزینشی اعمال شود.

متأسفانه، جنایت نسل کشی در غزه گسترده است. ریشه‌های این جنگ به ظلم سیستماتیک اسرائیل علیه فلسطینیان در ۷۵ سال گذشته، اشغال غیرقانونی سرزمین‌های آنها و شبکه شهرک‌های غیرقانونی در اعماق سرزمین فلسطین، بازمی‌گردد.

سازمان های بین المللی حقوق بشر، که حداقل ۱۷ مورد از آنها اسرائیلی هستند از جمله دیده بان حقوق بشر، عفو بین الملل و B’Tselem ، اشغال نظامی سرزمین های فلسطینی توسط اسرائیل را معادل جنایت آپارتاید توصیف کرده اند. آنها محاصره غزه توسط اسرائیل طی ۱۷ سال گذشته را که به عنوان بزرگترین زندان روباز جهان با حضور ۲.۴ میلیون فلسطینی است که قادر به ورود یا خروج آزادانه نیستند و تامین آب، برق و کالا های آنها نیز در اختیار اشغالگران است، محکوم می کنند. ماهیت شدید بحران غزه نباید این واقعیت را پنهان نماید که کرانه باختری و بیت المقدس شرقی در بحران هستند.

از زمان توافق اسلو در سال ۱۹۹۳، تعداد شهرک نشینان غیرقانونی اسرائیلی که سرزمین های فلسطینی را اشغال کرده اند از ۲۵۰۰۰۰ نفر به بیش از ۷۰۰۰۰۰ نفر افزایش یافته است. هتک حرمت مسجد الاقصی با اوج گیری حملات اوباش به نمازگزاران و ساکنان بیت المقدس شرقی در سال جاری، اوضاع را بدتر کرده است. مجموع ظلمی که فلسطینیان در غزه یا کرانه باختری تجربه کردند، همان چیزی است که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، اخیراً اعلام نمود: حملات حماس در خلأ اتفاق نیفتاد.

اسرائیل یک قدرت اشغالگر است که دیوان بین المللی دادگستری و سازمان ملل نیز تایید کرده اند. همانطوریکه اسرائیل می تواند از ابزارهایی برای حفظ حاکمیت قانون استفاده کند، یک دولت اشغالگر نمی تواند بر سرزمینی که اشغال کرده است کنترل داشته باشد و به طور همزمان به آن سرزمین بر اساس «خارجی بودن» و تهدید امنیت ملی برون زا، حمله نظامی کند. طبق قوانین بین المللی، کسانی که تحت اشغال زندگی می کنند، حق مقاومت دارند. مبارزه مسلحانه علیه یک نیروی اشغالگر استعماری تحت قوانین بین المللی تایید شده است. جنگ‌های آزادی‌بخش ملی از طریق تصویب پروتکل ۱ الحاقی کنوانسیون‌های ژنو ۱۹۴۹، به عنوان یک حق ضروری و محافظت شده برای مردمی که سرزمینشان اشغال شده است، در همه جا پذیرفته شده است.

راه حل نهایی مناقشه اسرائیل و فلسطین در ایجاد دو کشور در چارچوب پارامترهای توافق شده بین المللی نهفته است. ما همچنان از این رویکرد حمایت می کنیم، اما می دانیم که بسیاری از فلسطینی ها و اسرائیلی ها بر این عقیده هستند که یک راه حل عادلانه و پایدار ممکن است شامل رویکردهایی باشد که زندگی مسالمت آمیز فلسطینی ها و اسرائیلی ها را تحت ترتیباتی که در آن حقوق بشر آنها تضمین و محافظت می شود، تسهیل کند.

ابتکار روند صلح سازمان ملل، باید فوراً آغاز گردد. انسانیت مشترک ما حکم می‌کند که جان همه انسان‌ها اهمیت دارد و زمان آن فرا رسیده است که جامعه بین‌المللی اقدام کند.

فارس

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط